Předsevzetí

Někdo to slovo nemůže ani slyšet, někomu nic neříká, jiný to má tak půl na půl. Stejně jako já. Předsevzetí si dávám každý rok, ale stejně se mi málokdy podaří aspoň jedno splnit. Jsem totiž ten typ člověka, který nemá zrovna moc pevnou vůli. Na druhou stranu, vše je podle mého názoru jen o zvyku. Chcete začít běhat? Vytyčte si jeden den v týdnu, přesný čas i trasu, kterou budete běhávat a prostě začněte. Když už se jednou převléknete do sportovního, což bývá považováno za ten nejtěžší krok, pak už prostě musíte.
Nemáte s předsevzetím moc dobré zkušenosti? Nevadí, přeměňte je na osobní výzvy. To už tak otřepaně nezní, že? Například takový Mark Zuckerberg, nemusím asi nikomu přibližovat o koho jde, v minulých letech navštívil každý stát USA, přečetl přes dvacet knih, nebo se naučil plynně mandarínsky. No, kloubou dolů Marku, taková kapacita fakt nejsem, ale proč se nenechat inspirovat? Dala jsem si tedy jednu takovou osobní výzvu se kterou se právě setkáváte. Jde o blog. Co mi vrtalo v hlavě už nějakou dobu, jsem prostě udělala. Výzvou pro mě bude dodržovat stanovené termíny pro zveřejňování příspěvků. Výzvou také bude psát kvalitní a čtivé články, nebo pravidelně přidávat posty na sociální sítě.
A pro ty, kteří ještě s žádným předsevzetím, nebo osobní výzvou nezačali, nezoufejte, nikdy není přeci pozdě s něčím začít. To, že se dává předsevzetí na začátku roku, je dle mého názoru tak leda dobré pro lepší orientaci časového úseku. Žádnou jinou výhodu v tom nevidím. No a můj tip pro začátečníky? Dejte si opravdu malé až směšně jednoduché cíle, ze kterých vybudujete zvyk. Je totiž dokázáno, že naše chování vychází z našich zvyků. V reálu to pak znamená, že na co nejsme zvyklí, pravděpodobně ani nebudeme dělat. Pro příklad, úplně postačí když denně místo 50 dřepů uděláte dřepů 5. Po čase pak vypozorujete, že když už začnete, uděláte toho mnohem více, než jste si předsevzali.
Uvidíte, že například po měsíci dodrženého plánu budete mnohem víc spokojení, než kdybyjste si dali cíl velký a párkrát ho vynechali, protože se vám prostě nechce. Takto sice začnete pomalu a pozvolna, ale bude to rozhodně lepší než přepálený start. (Jako jsem to udělala já naposledy při vyběhnutí po půl roce a myslela jsem, že mi uhoří plíce.) Tak vzhůru do toho, nebojte se prvních neúspěchů a nezapomeňte si vše sepsat na kus papíru. Můžete se tak zpětně vrátit k informacím a porovnat výsledky.
svetr – MANGO
rifle – H&M
boty – CCC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *